در حال حاضر اکثر جویندگان کار میدانند که نباید بد رئیس و یا همکاران قبلی خود را در جلسه مصاحبه بگویند .

شما نمیتوانید در جلسه مصاحبه فحش بدهید یا جک های بد :)) تعریف کنید . شما نمیتوانید با یک شلوار کثیف یا پیراهن پاره به جلسه مصاحبه بروید . همه ما اینهارا میدانیم .

بسیاری از جویندگان کار نمیدانند که التماس کردن برای گرفتن کار دقیقا به اندازه حاضر شدن با لباس های نا آماده و کثیف تا ثیر منفی خواهد داشت .

وقتی شما برای گرفتن کار به مصاحبه کننده التماس میکنید دارید به او این سیگنال را میدهید که به توانایی های خود ایمان ندارید و به این ترتیب از گزینه های استخدام در ذهن مصاحبه کننده خارج میشوید .

بعضی از مدیران ترسو به دنبال استخدام جویندگان کار ترسو خواهند بود که بتوانند آنها را تحت غلبه خود داشته باشند ؛ ولی بعضی دیگر از مدیران علاقه مندند که در جلسه مصاحبه عزت نفس مصاحبه شونده را تست کند .

در مصاحبه های سنتی سوال “نقاط ضعف شما چیست ؟” واقعا یک سوال در مورد نقاط ضعف شما نیست . این یک سوال در مورد خوداگاهی های شما نیست .اگر آنها به خوداگاهی علاقه مند بودند از خودشان شروع میکردند . هیچ گاه یک شخص خوداگاه این سوال که ضعف های شما چیست را از دیگر افراد نمپرسد .

مدیران خوداگاه از خود میپرسند که : چرا من باید فرض کنم که لایق پرسیدن ضعف های این شخص متقاضی کار هستم ؟ در صورتی که همه انسان ها ضعف هایی دارند ؟

افرادی که معتقدند با پرسیدن سوالات نفرت انگیز در مصاحبه به میزان خوداگاهی فرد متقاضی پی خواهند برد ؛ درواقع خودشان کمترین میزان خوداگاهی را دارند . افراد سالم روی نقاط ضعف تمرکز نمیکنند بلکه تمرکزشان روی نقاط قوت است .

این پنج جمله صرفا پنج روش برای گدایی کردن برای کار است و شما طی آنها تنها دلیلی که به فرد مصاحبه گر میدهید که شما را استخدام کند نا امیدیتان است . و نا امیدی بدترین دلیلی است که به واسطه آن شما را استخدام کنند .

وقتی شما برای گرفتن کار به هر دری میزنید و التماس میکنید ناخوداگاه کلماتی که نشان میدهد ناامید هستید را بیان میکنید .برای همین مهم است که قبل از ورود به جلسه مصاحبه آرامش کامل داشته باشید ؛چون ممکن است در غیر این صورت ناخواسته به سمت التماس در مصاحبه حرکت کنید .

اما این ۵ جمله چه هستند ؟

۱- چند متقاضی دیگر برای دریافت این کار به شما مراجعه کرده اند ؟

۲-اگر مرا استخدام کنید من بسیار سختکوشانهکار میکنم . من جمعه ها و روز های تعطیل هم کار میکنم و اصلا هر چه شما بخواهید .

۳-من چطوری بودم ؟ :)) (مصاحبه با مرا چطور ارزیابی میکنید ؟ )

۴- من این کار را در ازای حقوق کمتری انجام میدهم ؛ فقط به من فرصت دهید .

۵-چطور است که یک نمونه پروژه رایگان برایتان انجام دهم که توانایی های مرا بسنجید ؟