تا پیش از اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها به دلیل ارزان بودن انرژی در کشور ما ارگان ها و شرکت های کمتری به رایانش سبز و پیاده سازی این تکنولوژی جدید علاقمند بودند اما خوشبختانه افزایش آگاهی مسولان و مدیران شرکت ها و همچنین با توجه به نیاز جهت کاهش هزینه ها، ما نیز با سایر جهان در حفظ محیط زیست و استفاده از فناوری اطلاعات سبز همگام شده ایم.

در ادامه بحث قبلی (رایانش سبز) در این مقاله به بررسی روش ­های پیاده سازی این تکنولوژی پرداخته شده است.

روش ­های پیاده‌سازی

پس از ایجاد آگاهی و خصوصا با محاسبه میزان هزینه ای که در با فناوری سبز برای شرکت ها پس انداز می گردد غالب مدیران علاقمند به پیاده سازی این تکنولوژی می گردند. در این گام بررسی و شناخت نیازمندی های شرکت ها و نهادینه کردن راه‌حل‌های تکنیکی و شیوه‌های فناوری اطلاعات سبز مهم ترین مساله پیش رو مهندسین فناوری می باشد.

در مرحله پیاده‌سازی، مدیران فناوری اطلاعات با کمک یک روش رایج اجرای این راه‌حل‌های فناوری انتخاب‌شده را اعمال می‌کنند که این شیوه را تثبیت می‌نامند. به عنوان مثال سازمانی را تصور کنید که در حال حاضر از تعداد زیادی سرور استفاده می‌کند اما از مشکل کمبود فضا و انباررنج می برد، پیاده سازی رایانش سبز سرورها را به تعداد کمی تثبیت خواهد کرد و سرورهای اضافه کنار گذاشته می‌شوند. البته مدیران فناوری اطلاعات تضمین می ­کنند که سرورهای تثبیت‌شده، قادر به تحمل پیک یا اوج بارگذاری برای سرویس‌های مختلفی که آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند، می‌باشند. و طبیعتا باید سرورهای قدیمی ­تر با کارایی پایین تر  جهت خروج از چرخه کاری سازمان انتخاب شوند.

استفاده از روش های نظیر به نظیر به جای مدل کلاینت سرور، فراهم نمودن امکان استفاده از سرویس‌های محاسباتی به‌منظور توزیع در سرتاسر شبکه در دسترس، استفاده از تکنولوژی بلاک چین در صنایع مختلف راهکارهایی است که جهت به حداقل رساندن تعداد سرورها و مراکز داده بر حسب وسعت و نوع فعالیت سازمان قابل استفاده است.

یکی از پرکاربردترین، ساده ترین و کم هزینه ترین روش­ ها جهت کاهش تعداد سرورها استفاده از فرایند مجازی سازی و رایانش ابری می باشد. مجازی سازی بر مبنای استفاده از یک دستگاه سرور و نصب چندسیستم عامل بر روی آن است صورت می گیرد به گونه ای که این سیستم عامل ها امکان کارکردن به صورت موازی با یکدیگر را داشته باشند در نهایت این نوع عملکرد باعث کاهش تعداد سرورهای مورد نیاز همراه با کاهش میزان استفاده از انرژی می‌شود؛ مانند مجازی‌سازی سرور، مجازی‌سازی انبارش یا ذخیره‌سازی برای کاهش تعداد هارددیسک‌ها که در مراکز داده انجام می‌شود. تکنیک‌های مجازی‌سازی را می‌توان همچنین به خدمات مشتری به‌منظور دستیابی به همان ویژگی‌ها و مزایای متعلق به مجازی‌سازی سرور و ذخیره‌سازی اعمال کرد. علاوه بر این، شبکه‌ها و رایانه‌هایی با کارایی انرژی بالا می‌توانند از مجازی‌سازی و فنّاوری جاری‌سازی برای کاهش بسیار زیاد مصرف انرژی بهره ببرند.

 در راستای استفاده از مجازی سازی ، فناوری تازه ای با نام رایانش ابری به جهان معرفی شده است و امروزه بسیاری از شرکت‌ها با استفاده از این الگوی محاسبات جدید یارایانش یا محاسبات ابری امکان استفاده بهینه و کاهش هزینه زیر ساختار فناوری اطلاعات خود را به دست اورده اند. رایانش ابری قدرت همزمان با افزایش توان محاسباتی و ذخیره سازی امکان دسترسی گسترده، سرعت پردازش بالاتر و کاهش هزینه ها را به همراه دارد اگر چه از دید موافقان رایانش سبز مهمترین دستاورد این صنعت کمک به محیط زیست و کاهش الودگی و مصرف انرژی می باشد چرا که این فنّاوری می‌تواند با تأمین یک زیر ساختار مشترک مبتنی بر مجازی سازی، به سازمان‌های مختلف برای سبز شدن کمک نماید؛ بنابراین، سازمان‌ها می‌توانند سرویس‌ها و زیر ساختهای خود را در صورت لزوم ارزیابی کنند و توانایی حفظ نیروی کار توزیع‌شده را ارتقا دهند. مجازی‌سازی، فنّاوری تثبیت انرژی مؤثر و کارا است که امروزه در مراکز رایانش ابری وجود دارد. مجازی‌سازی به کاهش مصرف انرژی و هزینه‌ها با افزایش کارایی و کاهش تعداد سرورها و فضای فیزیکی در مرکز داده کمک می‌کند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که مجازی‌سازی، کاهش فضای مراکز داده تا ۷۵ درصد و کاهش مصرف انرژی تا ۴۵ درصد را نشان می‌دهد( capuccic  ۲۰۰۷ )

از دیگر شیوه های رایج و معمول در جهان، استفاده از سیستم های مدیریت انرژی به جهت کاهش مصرف انرژی است این روش  که بر اساس یک طرح زیست‌محیطی بوده و توسط سازمان انرژی آمریکا اجرا شده است به نحو موثری منجر به کاهش مصرف انرژی شده است طبق آمار ارائه شده استفاده از یک سیستم مدیریت انرژی یا برق شبکه که به‌طور خودکار قادر به کاهش انرژی کامپیوترها باشد قادر خواهد بود سالانه به ازای هر رایانه در حدود پنجاه دلار صرفه‌جویی به همراه داشته باشد. (Ranjit 3113،ص۱۳)

علیرغم وجود مشکلات امنیتی در ابرها این فناوری به دلیل فراهم نمودن روش های دور کاری و کاهش ترافیک و چالش های مرتبط با رفت و امد کارکنان سازمان ها، تجهیزات و فضای اداری بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

همانگونه که بیان شد این شیوه کاملا سازگار با محیط بوده و شامل مزایای بسیاری چون سهولت دسترسی، کاهش زمان، افزایش بهره‌وری، هزینه‌های پایین‌تر به دلیل کاهش فضای لازم اداری و کاهش سفرهای کاری را فراهم می‌کند و در نهایت یک محیط کاری مشترک مجازی را ایجاد می‌کند.

با توجه به وجود انواع مختلف راهکارهای مقرون به صرفه و کاربردی شاید تنها نیاز فعلی ما رسیدن سازمان ها به بلوغ فکری و اگاهی لازم در جهت پیگیری شیوه‌های پایدار و دوست با فناوری اطلاعات سبز می باشد و به این منظور سازمان یا نهادی جهت سیاست گذاری و آموزش نیاز است تا استفاده از مواد مضر به حداقل و بهره‌وری انرژی حداکثر شود چنین نهادی باید مدل و زیرساخت مناسبی برای مدیریت طرح‌های فناوری اطلاعات سبز داشته باشد. در این مدل­ ها باید نقش‌ها، مسئولیت‌ها، مسئولیت‌پذیری، کنترل و مدیریت طرح‌های فناوری اطلاعات سبز به‌وضوح مشخص گردد؛ بنابراین برتری فناوری اطلاعات سبز توصیف و تعیین ساختاری است درباره اینکه چگونه یک سازمان استراتژی فناوری اطلاعات سبز خود را با استراتژی کسب‌وکار هم‌راستا کند و تضمین این مهم که سازمان مذکور در مسیر دستیابی به اهداف استراتژیک خود قرار دارد و همزمان روشی مفید برای اجرای فناوری اطلاعات سبز به کار می‌برد. در واقع برتری فناوری اطلاعات سبز امکان طراحی و نهادینه کردن شیوه‌های سازمانی متناسب با کسب و کار سازمان بوده که در نهایت امکان مدیریت دارایی، بهره‌وری انرژی و فراهم‌سازی راهکارهای سبز را به شکلی کم هزینه تر، ساده تر و مفیدتر به همراه دارد.

حرکت به سمت فناوری اطلاعات سبز و توسعه پایدار محیط زیست و همچنین دستیابی به مزیت اقتصادی این فناوری با روش های ساده ای به شرح زیر امکان پذیر می باشد:

  1. جایگزینی سخت‌افزارهای قدیمی با تکنولوژی های روز و خارج کردن سخت افزارهای قدیمی
  2. حذف صداهای ناهنجار
  3. مجازی‌سازی خصوصا در سطح شبکه و ممانعت از افزوده شدن سخت افزارهای تازه
  4. مدیریت برق و سایر انرژی های مصرفی
  5. به‌کارگیری تجهیزات بدون استفاده
  6. خنک‌کننده هوشمند و استفاده از تجهیزات هوشمند جهت قطع انرژی در مواقع غیرضروری
  7. کار از راه دور (دورکاری)، آموزش از راه دور، استفاده از ویدئوکنفرانس ها و حذف جلسات حضوری
  8. تفکر در مورد خدمات مدیریت‌شده و استفاده از راهکارهایی چون اتوماسیون که در نهایت به چابک سازی سازمان ختم می­ گردد
  9. استفاده از ارزیابی انرژی و صرفه جویی در مصرف انرژی

 

 

 

به قلم: خانم معصومه اکرمی نسب